JOGGING.


Jogging.
Bieganie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form uprawiania sportu, może go uprawiać każdy, również osoba z cukrzycą. Większość z nas już kiedyś próbowała lub uprawiała tą dyscyplinę i wie, że nie trzeba dużych umiejętności, aby cieszyć się z biegania.
 Kiedy zacząć biegać?
Jogging to dyscyplina, którą można uprawiać przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Moim zdaniem najlepszą porą roku do rozpoczęcia przygody z bieganiem jest wiosna lub jesień, ponieważ temperatura powietrza nie zmusza nas do zasłaniania twarzy przed zimnym powietrzem lub biegania z wodą, aby ochłodzić organizm przed wysoką temperaturą.
Pod koniec jednej z tych pór roku powinniśmy sobie poradzić z trudniejszymi warunkami jakie będą podczas upalnego lata lub chłodnej zimy.
Jak zacząć?
Osoby, które chciałyby zacząć biegać, powinny rozpocząć trening od krótkich dystansów w wolnym tempie. Maksymalnie 3km, z częstotliwością  3-4 razy w tygodniu.  Jeżeli podczas początkowego biegania zdarzyłoby się że nie mamy siły na ukończenie treningu, nie powinniśmy rezygnować. Polecam zacząć od szybkiego  marszu do czasu złapania oddechu i ponowić  próbę biegania. Po 2-3 tygodniach powinny pojawić się postępy, oddech powinien się wyrównywać, tempo i dystans zwiększać.
Osoby chorujące na cukrzycę powinny zawsze mieć przy sobie coś słodkiego (najlepiej glukozę w pastylkach, batona lub sok do picia). Poziom cukru we krwi przy którym powinniśmy biegać powinien być w granicach 160-180 mg/dl. Na przebycie dystansu 3 kilometrowego, będziemy potrzebować około 200-250 kcal, więc taki poziom glukozy we krwi powinien nam wystarczyć, aby bezpiecznie go przebyć bez większych niespodzianek.
 Zawsze powinniśmy kontrolować poziom glukozy we krwi przed i po biegu.

                                            Przykładowe trasy, tempo, puls, wzniesienia.

Czas jednego treningu ( na początku przygody z bieganiem) powinien zająć nam około 20-30 min, wszystko oczywiście zależy od naszego tempa ( które powinno z czasem zwiększać się, a dystans wydłużać).
Bieg zaczynamy wolnym tempem tak, aby mięśnie zaczęły prawidłowo pracować i po przebiegnięciu 500-1000m przyśpieszamy. Jest część osób, które będą nas zachęcać do rozciągania się przed treningiem, lecz jest to dosyć niebezpieczne, ponieważ aby prawidłowo rozciągać ścięgna powinniśmy się najpierw rozgrzać tak, aby nie nabawić się kontuzji. Z mojego doświadczenia wiem że zawsze przed rozciąganiem na treningach Karate, Aikido lub Jujitsu zawsze biegaliśmy rozgrzewając w ten sposób całe ciało. I bieganie było właśnie rozgrzewką.  Oczywiście wskazane jest rozciąganie mięśni i ścięgien, ale dopiero po treningu, gdy są one już rozgrzane.
Jak się ubrać?
Ubranie w każdym sporcie odgrywa ważną rolę. Przede wszystkim daje nam lepsze samopoczucie i komfort. W dzisiejszych czasach jest wiele sklepów, które oferują odpowiednią odzież. Powinna ona  być wykonana z materiałów szybkoschnących, które szybciej odprowadzają wilgoć na zewnątrz w przeciwieństwie do bawełny, która po namoknięciu długo schnie i wychładza nasz organizm. Najważniejszą rolę jednak spełniają tutaj buty, które powinniśmy dobrać jak najlepiej. Nie mogą one nas obcierać i cisnąć. Powinny być większe, przynajmniej o pół numeru od butów, które nosimy na co dzień, posiadać systemy amortyzujące  - im więcej tym lepiej. Pamiętajmy, że podczas biegu najbardziej cierpią nasze stopy i stawy, które muszą znieść ciężar naszego ciała. Podczas 40min biegu nasze stopy otrzymują w sunie ciężar bliski 100 ton, dlatego ważne jest aby buty, które kupimy były  przeznaczone do biegania, a nie na przykład do fitnessu. Osoby chore na cukrzycę powinny po każdym treningu oglądnąć stopy i ocenić czy nie pojawiły się na nich jakiekolwiek pęcherze, obtarcia lub zaczerwienienia. Jest to ważna sprawa ponieważ pamiętajmy, że jesteśmy narażeni na dolegliwości takie jak stopa cukrzycowa.  Dlatego również ważne są skarpety jakie będziemy zakładać na stopy. Powinny być  bezszwowe tak, aby nie doszło do obtarć palców.
Polecam również bieganie z cienką opaską na nadgarstku  która będzie informacją że jesteśmy chorzy na cukrzycę, lepiej zabezpieczyć się w ten prosty, aczkolwiek skuteczny sposób.
W razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem diabetologiem. 

Komentarze