Diabetyk zdobył wymaganą liczbę punktów na UTMB.

Ultra-Trail du Mont-Blanc to prestiżowy bieg, zaliczany do jednego z najtrudniejszych biegów  w Europie. Jest to marzenie, niejednego biegacza górskiego. Aby zmierzyć się z dystansem 170 km z przewyższeniem 1000 m, trzeba zebrać 15 punktów ITR w 3 biegach w ciągu 2 lat. Biegi które są brane pod uwagę można znaleźć na stronie organizatora UTMB. Ja zdecydowałem się na biegi :

- Ultra Granią Tatr 71 km/ 5000 m 4 punkty
- Gorce Ultra Trail 102 km/ 4320 m 5 punktów 
- Beskid Ultra Trail 132 km/ 7070 m 6 punktów

Niestety, te biegi nie zaliczają się do łatwych, w szczególności ten ostatni. Większość biegów ultra o tej skali trudności jest obwarowana dodatkowymi obostrzeniami. Na przykład warunkiem wzięcia udziału w biegu Ultra Granią Tatr trzeba było zebrać 5 punktów w wyznaczonych przez organizatora biegach. Natomiast w biegu Gorce Ultra Trail 102, trzeba mieć uzyskany indeks indywidualny ITRA w wysokości minimum 400 punktów. W biegu Beskid Ultra Trail 130 w tym roku zostały zniesione ograniczenia, lecz rok temu trzeba było mieć na swoim koncie bieg o dystansie co najmniej 100 km biegu górskiego. 
Tak jak widać, nie jest łatwo uzyskać możliwość uczestnictwa w tym prestiżowym biegu UTMB. Jednak jeżeli uzyskamy ilość punktów umożliwiających nam na start, musimy mieć jeszcze szczęście w losowaniu. Ponieważ ilość chętnych jest za duża, a miejsc startowych tylko 2300 i w taki sposób można pogodzić chętnych. 

Moje punkty UTMB


Teraz będę musiał mieć trochę szczęścia w losowaniu, tak jak miałem w losowaniu do biegu Ultra Granią Tatr. 
Co do trudności biegu można byłoby się sprzeczać, biorąc pod uwagę ilość różnych biegów. Tylko w Polsce, możemy tu znaleźć trudniejsze, np: Beskid Ultra Trail 305 Challenge z sumą przewyższenia 15770 m. W tym roku brało w nim udział 42 biegaczy, a ukończyło, tylko 5 osób, w tym jedna kobieta. Również  wymagjąca jest Stumika, 179 km z przewyższeniem 9000 m, albo 7 SUMMIT RUN o długości 240 km i sumą przewyższenia 7600 m. Jeżeli się nie uda w losowaniu, to i tak jest w czym wybierać. 


Komentarze

Prześlij komentarz